Holly Furneaux egyetemi tanár szerint a Dickens által teremtett figurákban rejtett queer-identitás lakozik.
Pip és Herbert a Szép reményekből azok közé a szereplők közé tartozik, akik valóban homoszexuális hajlammal bírnak – állítja Dr. Holly Furneaux a Leicester University tanára egy tanulmányában.
Dickens férfi szereplői a legjobb barátjuk lánytestvérével esnek szerelembe, és ezt Furneaux további bizonyítéknak tekinti arra nézve, hogy Dickens a homoszexualitás jelét szőtte a cselekménybe.
Furneaux azt állítja, hogy a feltételezhetően prűd viktoriánusokról és főleg Dickensről való előítéletek sokasága akadályozta meg, hogy olyan írások szülessenek, amelyek láthatóvá tennék ezt az értelmezést.
Tiszteletre méltó figuraként tartjuk számon Dickenst – mondta a viktoriánus tanulmányok előadója –, de ő nem „a szív írója” volt, akit a szűkebb család érdekelt volna igazán, hanem olyan író, aki mindenfajta szexuális kapcsolat iránt érdeklődött.
A Szép reményekben például Herbert egy ideig ápolja Pipet. Furneaux állítja, hogy az ápolásnak igen heves erotikus konnotációi voltak a viktoriánus korban. A lehető legközelebb esik ez a homoszexualitáshoz, hiszen Dickensnek jó hírű közönsége volt, nem pornográfiát írt, nem merészkedhetett ennél tovább.
A Martin Chuzzlewit című regényben John Westlock esik szerelembe legjobb barátja, Tom Pinch testvérével, Ruth-tal, amelyet Furneaux, aki Queer Dickens címmel írt könyvet, úgy ír le, hogy a testvér a test megkettőződését jelenti, így az azonos nem iránti vágy egy másik testbe vetítődik ki.
A queer kifejezés, amely eredetileg ’furcsa’, ’különös’, ’szokatlan’ jelentéssel bírt, a homoszexuális, majd a gay szót szorította ki a használatból, megkérdőjelezve a szexuális identitás hagyományos értelmezéseit, egy rugalmas teret jelölve ki, amelybe a nem hetero jellegű vágy minden aspektusa belefér.
(Forrás: Telegraph)